Dlaczego warto nieustannie się rozwijać i jak mądrze wybierać szkolenia?

Pracując w wielu klinikach, zauważyłam, że im dłużej jesteśmy w jednym miejscu, tym bardziej stabilnie i bezpiecznie się tam czujemy. Zdarza się jednak, że popadamy w rutynę i przestajemy się rozwijać, podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe. Brakuje nam motywacji do robienia czegoś więcej, bo zawsze są inne priorytety, wydatki albo po prostu uważamy, że osiągnęliśmy wszystko na naszym stanowisku.

Ale co w sytuacji, kiedy nagle tracimy pracę? Przecież wykonywaliśmy te obowiązki od zakończenia szkoły i byliśmy zaangażowanymi pracownikami...
W dzisiejszych czasach stomatologia rozwija się tak dynamicznie, że trudno jest powiedzieć: „wiem już wszystko”. Na szkoleniach często spotykamy osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zawodem higienistki czy asystentki stomatologicznej. Jak już wspominałam w poprzednich artykułach, programy szkoleniowe w szkołach nie nadążają za postępem w tej dynamicznej dziedzinie. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie poprzestawać na rutynie codziennych czynności i regularnie uczestniczyć w warsztatach, kursach oraz szkoleniach. To pozwala iść z duchem czasu.

Szkolenia dostarczają wiedzy, której nie znajdziemy w książkach ani w Internecie, choć zachęcam również do korzystania z tych form edukacji. Niemniej jednak, szkolenia mają wyraźną przewagę nad tradycyjnymi materiałami edukacyjnymi. Ich grupowa forma, oparta na współpracy, wzmacnia nasz układ nagrody. Jak pokazuje neurodydaktyka, najlepsze efekty uczenia się uzyskujemy dzięki entuzjazmowi, współpracy i różnorodnym bodźcom. Ponadto na szkoleniach możemy usłyszeć odpowiedzi na pytania innych uczestników, których sami byśmy być może nie zadali.

Szkoląc się, rozwijamy nie tylko umiejętności związane z wykonywaniem zadań higienistki czy asystentki stomatologicznej, ale także umiejętności interpersonalne, oparte na kontakcie z ludźmi. Dodatkową korzyścią jest nawiązywanie nowych znajomości i wymiana doświadczeń z osobami pracującymi na tym samym stanowisku. Dzięki temu odkrywamy, że ile miejsc i osób, tyle ciekawych dróg do doskonalenia pracy w gabinetach stomatologicznych. Szkolenia pozwalają również poznać środowisko zawodowe, nawiązywać kontakty i budować sieć wsparcia, co jest bardzo cenne w każdej dziedzinie.

Nie można też zapominać, że nawet jeśli pracujemy u kogoś, mamy bezpośredni wpływ na nasze zarobki. Dzieje się tak dzięki naszemu rozwojowi i podejściu do pacjenta, np. w gabinecie higieny. Zadowolony pacjent zawsze wróci do miejsca, w którym dobrze się czuł. Dlatego na szkoleniu "Higienizacja od A do Z" kładziemy szczególny nacisk na praktykę z udziałem „żywego” pacjenta oraz na prawidłową komunikację. Przecież to my dbamy o dobre samopoczucie pacjenta. Powracający, uśmiechnięty pacjent daje satysfakcję, co przekłada się na większe zyski dla gabinetu, w którym pracujemy, a także na nasze zarobki. Dobrze wyszkolony pracownik nie musi bać się konkurencji, bo posiada wiedzę i umiejętności, które czynią go silnym rywalem. Dlatego tak ważne jest, aby się rozwijać i dążyć do bycia zawsze krok przed innymi.

Z pełną świadomością opracowaliśmy szkolenia, które dają asystentkom większe możliwości uczestniczenia w pracy gabinetu i bycia częścią zespołu. Sprzedaż usług stomatologicznych nie zależy już wyłącznie od dobrego stomatologa, ale także od asystentki, która potrafi przygotować odpowiednią dokumentację fotograficzną i sporządzić projekt nowego uśmiechu pacjenta. To ważny element w prezentacji planu leczenia i jego sprzedaży. W tym zakresie oferujemy szkolenie z prestiżowego Digital Smile Design (DSD), skierowane nie tylko do lekarzy, ale także do asystentek stomatologicznych. Szkolenie DSD Assist znacząco podnosi ich kompetencje zawodowe. Uczestnictwo w szkoleniach często skutkuje pozyskaniem nowych pacjentów oraz rozszerzeniem działalności o nowe, bardziej ergonomiczne stanowiska pracy. Zauważamy, że pracownicy, którzy inwestują w siebie, są bardziej doceniani i potrzebni w firmie, co umacnia ich pozycję.

Podnoszenie kwalifikacji poparte certyfikatami daje możliwość negocjacji warunków pracy i wyższych zarobków. To z kolei zwiększa naszą motywację. Im więcej wiemy, tym więcej możemy dać z siebie. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w szkolenie musi być przemyślana, a nowo zdobyta wiedza powinna wnosić wartość do naszej pracy. Wybierając szkolenia, kierujmy się tym, aby były one zgodne z naszą specjalizacją, zawierały praktyczne elementy i były prowadzone przez doświadczoną kadrę.

Samodoskonalenie wymaga również naszej chęci. Idealną sytuacją jest, kiedy pracodawca dostrzega korzyści płynące z inwestowania w swoich pracowników i zauważa, że wykwalifikowany pracownik, który umiejętnie wykorzystuje zdobytą wiedzę, usprawnia swoją pracę i pracę gabinetu. Dzięki temu jest bardziej wydajny i zmotywowany do dalszego rozwoju. Pracownik, który regularnie się szkoli, może także dzielić się zdobytą wiedzą z innymi w firmie. Wysoko wykwalifikowany personel, zaangażowany w swoją pracę, jest jednym z największych atutów gabinetu stomatologicznego. Każde szkolenie, czy to z zakresu komunikacji interpersonalnej, czy teoretyczno-praktyczne, jest inwestycją, która się zwraca. Szkolenia nie tylko podnoszą umiejętności pracowników, ale również zwiększają konkurencyjność firmy na rynku. Dlatego nieustannie poszerzamy ofertę szkoleń, aby każdy znalazł coś dla siebie, a zdobyty certyfikat był poparty solidną wiedzą na najwyższym poziomie.