PORY ROKU, A ZĘBY. CZY TO MA JAKIEŚ ZNACZENIE?

Różne pory roku wiążą się z różnorodnymi zmianami w otoczeniu, dietą, dostępnością naturalnych elementów, trybem życia, które mogą wpływać na zdrowie zębów i jamy ustnej. Poniżej przedstawiam wpływ poszczególnych pór roku na ich kondycję:

Wiosna

Wraz z nadejściem wiosny następuje intensywne kwitnienie roślin, co prowadzi do wzrostu poziomu pyłków w powietrzu. Dla wielu osób oznacza to reakcje alergiczne, które mogą powodować zatkanie nosa. W takiej sytuacji często oddychamy ustami, co prowadzi do suchości w jamie ustnej. Leki przeciwhistaminowe, które są powszechnie stosowane, dodatkowo potęgują ten problem, zwiększając ryzyko kserostomii, halitozy (nieprzyjemnego zapachu z ust) oraz próchnicy. Wydzielanie śliny jest bardzo ważne, neutralizuje ona kwasy czym zmniejsza ryzyko próchnicy oraz jest konieczna do odczuwania smaku, połykania pokarmów oraz mówienia. Ponadto, późna wiosna wzbogaca naszą dietę o różnorodne zioła i herbaty, które pijemy, mogą one powodować osady na zębach, co również wpływa na ich estetykę i zdrowie.

Lato

Lato to czas wysokich temperatur, co również może prowadzić do odwodnienia organizmu i związanej z tym suchości w jamie ustnej. Mogą wtedy występować wszelkie podrażnienia błon śluzowych.

W tym okresie często zmieniamy dietę, wyjeżdżamy za granicę na urlopy, gdzie pojawiają się inne potrawy, szczególnie przy spożywaniu pikantnych lub kwaśnych potraw nasza jama ustna może ucierpieć. Niekorzystny wpływ na zęby mogą również nieść za sobą cytrusy. Picie alkoholu, takiego jak Pros*ecco, może prowadzić do erozji szkliwa, a nadmierna konsumpcja lodów może powodować nadwrażliwość zębów. Ponadto wyjazdy urlopowe często skutkują zaniedbaniem codziennych zwyczajów dbania o higienę jamy ustnej, zwłaszcza u dzieci i nastolatków, które robią sobie również “wakacje” od mycia zębów. W lato często uczęszczamy na basen, który zazwyczaj jest (z chlorem), a ten powoduje erozje szkliwa. Korzystając z pogody uprawiamy więcej sportów, a po wysiłku chce nam się więcej pić (gazowane, słodkie napoje) lub często sięgamy po batoniki energetyczne, co zwiększa ryzyko próchnicy.

Jesień

W jesienny sezon pojawiają się nowe nawyki żywieniowe, jak zwiększone spożycie herbat- “jesienne herbatki” z miodem i słodkimi sokami, z dodatkiem cytryny, niekorzystnie wpływają na zęby. Dodatkowo obniżenie poziomu witaminy D jesienią może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, a także występowania stanów zapalnych dziąseł. W tym czasie także częściej występują afty oraz opryszczka na ustach.

Zima

Zimne powietrze może powodować dyskomfort oraz ból zębów, szczególnie u osób z nadwrażliwością. częstym problemem w zimie są pękające kąciki ust oraz spierzchnięte usta, na które stosujemy pomadkę z parafina powodującą mikropęknięcia i ubytki w szkliwie.

Dodatkowo zwiększona zapadalność na choroby, których leczenie często wymaga stosowania antybiotyków, może prowadzić do grzybicy jamy ustnej.

Wnioski

Każda pora roku wpływa na zdrowie jamy ustnej i zębów na różne sposoby. Ważne jest, aby dostosować swoją rutynę higieny do zmieniających się warunków, aby zachować zdrowie zębów przez cały rok. Regularne wizyty u dentysty, odpowiednia higiena jamy ustnej oraz świadome podejście do diety mogą znacząco wpłynąć na poprawę stanu jamy ustnej.